Jak uzyskać PPS Number

Powrót do bloga

PPS Numer jest unikalnym numerem działającym w Irlandii który pozwala na dostęp do zasiłków, usług bankowych czy wyjścia z tak zwanego emergency tax.

Polacy w Irlandii aplikują o numer PPS głównie z powodu podjęcia zatrudnienia, numer nie jest wymagany żeby rozpocząć pracę ale pracodawca prędzej czy później się o niego upomni. W celu zmobilizowania pracownika do założenia numeru PPS, na pracownika nakładany jest tak zwany emergency tax który zamraża prawie połowę wynagrodzenia. Zamrożony podatek jest zwracany po założeniu numeru PPS.

Przed epidemią w marcu 2020, aplikowanie było możliwe przez zarezerwowanie terminu przez internet a następnie udanie się na spotkanie z urzędnikiem w umówionym terminie, obecnie cała aplikacja odbywa się online. Najpierw trzeba założyć konto na https://www.mygovid.ie/, następnie po założeniu konta i zalogowaniu aplikowanie jest możliwe przez stronę https://services.mywelfare.ie/.

Na początku wypełniamy formularz w którym podajemy nasze dane a następnie będziemy proszeni o załączeniu kopii 3 plików:

  1. dowód tożsamości(dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport)
  2. listu od pracodawcy potwierdzającego nasze zatrudnienie
  3. dowodu zamieszkania(np rachunek za prąd z naszym nazwiskiem)

Zazwyczaj kilka tygodni po zaaplikowaniu dostajemy list z numeru naszego numeru PPS, którego musimy zarejestrować w Reveniu pod adresem https://www.revenue.ie/en/jobs-and-pensions/starting-your-first-job/index.aspx
Ostatni etap to rozmowa podczas której weryfikuje się słownie podane dane.


Tradycyjne aplikowanie o PPS jest w tym momencie zawieszone a więc można się spodziewać, że wróci po zniesieniu obostrzeń, jednak być może aplikowanie w całości online okaże się wygodniejsze dla urzędników i zostanie z nami na dłużej

2021-02-05

Inne wpisy

flaga Irlandii

10 ciekawostek dotyczących Irlandii

1 Język polski jest drugim najczęściej używanym językiem […]

Czytaj więcej
market

5 najpopularniejszych supermarketów w Irlandii

Supermarkety możemy spotkać w niemal każdym kraju, jednak […]

Czytaj więcej
gealic football

5 najpopularniejszych sportów w Irlandii

Sport jest ważnym elementem życia w Irlandii, ponad […]

Czytaj więcej